Yine Çiftçi Dolandırıldı

Yöntem aynı sistem farklı; Bu kez kooperatif güvencesi ile dolandırıldılar.

Daha önce de haberini yaptığımız, Karaman’da çiftçilerin mallarını yükleyip kaybolan kamyoncu hırsızlığına bir yenisi daha eklendi.

Karaman Merkez’de çiftçilik yapan Servet Özkan ve Mehmet Kocaman yıl boyunca çalışıp ürettikleri 7 kamyon mısırı Konya’da bir firmaya sattılar fakat 7 kamyondan birisi kayıp oldu.

Konuyla ilgili Karamandan.com ofisine gelerek bilgi veren çiftçiler Servet Özkan ve Mehmet Kocaman 5’ini Karaman’da faaliyet gösteren özel bir firmadan, 2’sini ise Karaman Motorlu Taşıyıcılar Kooperetafinden talep ettikleri kamyonlara ürünlerini yükleyip gönderdiklerini ifade ettiler. Fakat özel firmanın 5 ve kooperatifin 1 kamyonuna yüklenen mallar yerine ulaşmasına karşın Karaman Motorlu Taşıyıcılar Kooperetafinden temin edilen bir kamyon, 32 ton ürünle beraber kayıplara karıştı.

img_2717

Yaklaşık 27 Bin TL değerinde mısırı dolandırılan mağdur çiftçiler Karaman Motorlu Taşıyıcılar Kooperetafinden bu sorunu çözmelerini istediklerini fakat 15 gündür bir neticeye varamadıklarını söylediler. Karaman Motorlu Taşıyıcılar Kooperetafi Başkanı Yücel Özeren’in zararın tazmin edileceğini söylemesine rağmen, en son yönetim kurulundan bir üyenin, “Biz bunu ödemeyeceğiz. Bildiğiniz yere şikayet edin” demesi üzerine ne yapacağını bilemeyen vatandaşlar kendilerine kamyon verildiğine dair makbuzu istediler. Kooperatifin olumsuz cevap vermesi üzerine çiftçiler Karaman Motorlu Taşıyıcılar Kooperetafine dava açmaya karar verdiler.

Bu dolandırıcılık olayının tamamen kooperatifin hatası olduğunu söyleyen Servet Özkan ve Mehmet Kocaman, “Kooperatif anlaştığı firmanın, kamyonun ve şoförün bilgilerini tam olarak almadığı için şimdi biz dolandırıldık ve ne şirkete, ne de şoföre ulaşamıyoruz. Malımızı yüklediğimiz aracın plakasını sorguladığımızda sahte olduğu ve aslında bu plakanın Konya’da bir otomobile ait olduğunu öğrendik.” ifadelerini kullandılar.

Şimdi mağdur çiftçiler hem devlet yetkililerinden yardım bekliyor, hem de hukuk yolu ile zararlarının karşılanmasını umuyor.