Ermenek Devlet Hastanesinde Taşıma Oksijen Dönemi Bitti

Ermenek Devlet Hastanesine kazandırılan sistem sayesinde bundan sonra tıbbi oksijen gazı yerinde üretilecek.

Ermenek Devlet Hastanesinin tıbbi oksijen gazı ihtiyacı yıllardır Karaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine ait kamyon ile Karaman’dan Ermenek’e 15 günde bir dolu tüplerin taşınması suretiyle giderilmekteydi.

Yapılan ihalelerde hiçbir firma Ermenek’in tıbbi oksijen gazı ihtiyacı için teklif vermemekte ya da çok yüksek fiyatlar verdiği için ihaleler iptal edilmek zorunda kalmaktaydı.

Personelimizin kar kış demeden hastanenin ihtiyacı olan oksijeni 15 günde bir kamyonla taşıması hem güçlükle yapılmakta hem maliyeti yüksek olmakta hem de dönem dönem kapanan yollar nedeniyle hastanenin oksijensiz kalma riskini de beraberinde getirmekteydi.

Karaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Arslan konuyla ilgili yaptığı açıklamada yaklaşık 110 bin TL’lik bir yatırımla Hastane bahçesine kurulan Oksijen Üretim ve Depolama sistemi sayesinde Ermenek Devlet Hastanesinde tıbbi gazın tedarik sıkıntısının giderildiğini açıkladı.

Kurulan sistem ile Hastanenin tıbbi oksijen gazı ihtiyacının yerinde üretilerek depolanacağını ve sisteme verilerek hastalara ulaştırılacağını ifade etti.

Genel Sekreter açıklamasına şöyle devam etti:

“Sistem, atmosferdeki havayı ve mevcut ortamdaki oksijeni alıyor. Yüzde 20’lik oksijeni alıp yoğunlaştırıyor. Sistem sayesinde jeneratör hem oksijen üretiyor hem denetliyor hem de bu oksijeni kullanıyor.

Konya’dan veya Karaman Devlet Hastanesinden tüplere doldurularak 4 mevsim taşıma sistemiyle İlçeye getirilen oksijen gazı için hem harcanan taşıma bedelinden, hem personelden tasarruf edilmiş, hem de taşıma sırasında oluşabilecek kaza riski ortadan kaldırılmış oldu.

Düşük bakım maliyeti olan sistemin kurulmuş olmasının en önemli avantajı da Karaman’ yaklaşık 2- 2 buçuk saat uzaklıkta olan Ermenek Devlet Hastanesinin oksijensiz kalma ihtimali ortadan kaldırmış olmasıdır.”

Facebook Comments
Önceki yazıyı okuyun:
Ermenek Devlet Hastanesinde Bel Fıtığı Ağrıları “Ağrı Tedavisi” İle Gideriliyor

Ermenek Devlet Hastanesi’nde Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Fikret Salık bel fıtığına bağlı bel ve bacak ağrılarını azaltan hatta bazı...

Kapat