LEED Sertifikası

LEED “Leadership in Energy and Environmental Design” Türkçe’ye “Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik” olarak çevrilmiştir. LEED Sertifikası, USGBC (United States Green Building Council – Amerikan Yeşil Binalar Konseyi) tarafından oluşturulmuş yeşil binaların derecelendirilmesini sağlayan sertifika sistemidir.

Green Business Certification Instute (GBCI) tarafından verilen LEED sertifikası, yeni inşa edilen binalara ve mevcut binalara verilebilmektedir.

LEED, dünyada tanınırlığı ve kabul edilebilirliği en yüksek yeşil bina sayılmaktadır.

LEED Sertifikası, dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen Çevreye Duyarlı Yapı Sertifikasıdır. LEED Sertifika Sistemi’nin sahip olduğu farklı değerlendirme sistemleri ile LEED Sertifikası tüm yapı türleri için alınabilmektedir. LEED sertifikası kriterlerinin sonucunda puanlama oluşturulur. Puanlamalar ise sertifikaları getirir. Yeni yapılan binalar için 32 kredi verilerek süreç başlatılmaktadır. 32 puanı geçemeyen yeni binalar zorunlu kriterleri yerine getirdiğinde ancak sertifika alabilir.

LEED Sertifika Seviyeleri:

  • 40-49 arası puanlamalarda kalan yeşil binalar, zorunlu koşullarını yerine getirirse LEED sertifikası alabilir.
  • 50-59 puan gümüş LEED sertifikası,
  • 60-79 puan altın LEED sertifikası,
  • 80+ puan alan yeşil binalar ise platin LEED sertifikası almaya hak kazanır.

LEED sertifikalı binalar kaynak kullanımı azaltılmış, enerji ve su tüketimi azaltılarak karbon salınımı düşürülmüş ekonomik binalar olmaktadır.

LEED sertifikasına, kayıt ve sertifika ücretlerini ödenmesi ve derecelendirme sisteminin gerekliliklerinin sağlandığını gösterir belgelerin ilgili makamlara sunulması ve kabul edilmesi suretiyle sahip olunur.

SEMTRİO Danışmanlık, tecrübeli ekibi ile LEED sertifikası süreçlerinde kaliteli hizmet sunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için www.semtrio.com sayfamızı ziyaret edebilir ya da 0(216) 807 02 48 nolu telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz.