Karaman Belediyesi Bayrama Hazır

Karaman Belediyesi Kurban bayramı hazırlıklarını tamamladı. Vatandaşların rahat ve huzurlu bir bayram geçirebilmesi için her türlü tedbirin alındığını dile getiren Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, yaşanabilecek olası bir sorunda Karaman Belediyesi’nin bayram boyunca her gün 24 saat görevi başında olacağını bildirdi. Başkan Çalışkan, ayrıca tüm vatandaşların bayramını tebrik etti.

Kurban Bayramı’nda belediyecilik hizmetlerinin aksamaması ve vatandaşların olası şikâyetlerine cevap verebilmek için Karaman Belediyesi’nin bazı birimleri bayramda da mesai yapacak. Zabıta, İtfaiye, Park-Bahçe, Temizlik İşleri, Veteriner ve Ulaşım Hizmetleri müdürlükleri bayram süresince hizmet verecek.

Zabıta Müdürlüğü: Kurban Bayramı nedeniyle merkez ve otogar karakolları, 24 saat görevlerinin başında olacak. Kurban satış alanları ve gıda satışı yapılan yerlerde genel denetimler devam edecek.

Nöbetçi Fırınlar

Bayram boyunca nöbetçi olacak fırınlar da belli oldu. Buna göre Bayramın 1. günü: Trabzon, Bayramoğlu ve Emircan ekmek fırını, Bayramın 2. günü: Özen, Emircan, Aknil, Tünelsan ve Bayramoğlu ekmek fırını, Bayramın 3. günü: Özen, Emircan, Aknil, Dilkent ve Has ekmek fabrikası, Bayramın 4. günü de: Özen, Emircan, Has, Tutkun, Trabzon, Dilkent, Aknil ve Ergin ekmek fabrikası hizmet verecek.

İtfaiye Müdürlüğü: Bayram süresince İtfaiye Müdürlüğü, araç ve gereçlerinin bakımını yaparak her hangi bir yangın ve kaza durumuna anında müdahale edebilmek için 24 saat görevinin başında olacak.

Park-Bahçe Müdürlüğü: Vatandaşlarımızın bayramda yoğun ziyaretlerde bulunacağı mezarlıklarda Park-Bahçe Müdürlüğü ekipleri tarafından bakım, onarım ve temizlik çalışmaları yapıldı. Kabirlerini sulamak isteyen hemşerilerimiz, su bidonlarını Mezarlıklar Müdürlüğü’nden temin edebilecek. Arife günü hoparlör sistemi ile mezarlıkta Kur’an-ı Kerim okutulacak. Kent mezarlığını ziyarete gelen yaşlı, hasta ve yürüyemeyecek durumda olan vatandaşlarımız görevlilerce mezarlık içerisinde araçla taşınacak.

75 bin adet çöp poşeti

Temizlik İşleri Müdürlüğü: Temizlik İşleri Müdürlüğü kent genelinde 75 bin adet çöp poşeti dağıttı. Ekipler, kurban kesim yerlerinde bayram süresi boyunca temizliğe devam edecek ve bayramın son iki günü de bu yerlerde ilaçlama yapacak.
Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü: Kurban Bayramı’nda Belediye otobüsleri ücretsiz yolcu taşıyacak. Ulaşım seferleri bayramın ilk günü olan 1 Eylül Cuma gününden 4 Eylül Pazartesi gecesine kadar saat başı olarak devam edecek. Bayramın 1. günü sadece; 1 ve 3 nolu hat sabah saat 08.00’den gece saat 23.00’e kadar, 6 nolu hat da sabah 08.00’dan saat 17.00’ye kadar hizmet verecek. Bayramın 2. – 3. ve 4. günü ise tüm hatlar saat 08.00’den gece 23.00’e kadar saat başı olarak ücretsiz seferlere devam edecek.

Veteriner Müdürlüğü: İlimizin 2 farklı bölgesinde kurban satışı, 7 ayrı yerde de kurban kesimi yapılacak. Kurban Satışı yapılacak yerler; Mehmetbey Mahallesi 949. Sokak ile 899. Sokak arası ve Üniversite Mahallesi Eski Milli Piyango Fen Lisesi yukarısı olarak belirlenirken, Başakşehir Mahallesi 2. Toki Alışveriş Merkezi yanındaki otopark alanı, Elmaşehir Mahallesi 1. Toki Alışveriş Merkezi’nin yanı, Yunuskent Mahallesi İmam-ı Azam Camii yanındaki araba pazarı kurulan alan, Alişahane Mahallesi’ne kurulan Perşembe Pazarı’ndaki balıkçıların olduğu yer, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde Pazartesi günleri kurulan pazarda balıkçıların olduğu alan, Gevher Hatun Mahallesi 1812. sokakta yer alan Alışveriş Merkezinin yanı ve Çeltek Mahallesi Kazalpa Meydanı da kurban kesim yerleri olarak belirlendi.

30 tl’ye kurban kesilecek

Bu arada yüzme ve dörde bölme dahil Küçükbaş hayvan kesimi 30 TL, Büyükbaş hayvan kesimi de 150 TL. olacak.

Halkımızın rahat ve huzurlu bir bayram geçirmesi için 444 25 70 Karaman Belediyesi Çağrı Merkezi de 24 saat vatandaşlarımızın hizmetinde olacak.