Rektör Akgül’den Arakan’da Müslümanlara yapılan katliama tepki

Akgül: “Bu eylemlerin insanların sırf inançlarından dolayı yapılması bizi derinden etkiliyor”

 

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik başlatılan insanlık dışı olaylarla ilgili bir kınama mesajı yayımladı.

Rektör Akgül, Myanmar Cumhuriyetinin Arakan eyaletinde yaşayan Müslümanlara yönelik bir süredir sistematik şekilde yürütülen tacizler, öldürme, baskı ve sürgünlerin büyük bir insanlık suçu olmanın yanı sıra, bu eylemlerin insanların sırf inançlarından dolayı yapılmasının kendilerini derinden yaraladığını belirtti.

Akgül, şunları kaydetti:

” Dünyanın sessiz kaldığı bu insanlık dışı olaylar, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsında devletimiz ve milletimizin konuya ilişkin hassasiyeti neticesinde ses getirmeye başlamış, konunun 19 Eylül tarihinde  gerçekleşecek olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Cumhurbaşkanımız tarafından Newyork’ta tekrar dünyanın gündemine taşınacak olması da başta Arakanlı Müslümanlar olmak üzere hepimize umut vermektedir. Bu vesileyle, Myanmar’da Arakan’lı Müslümanlara yönelik olarak gerçekleştirilen işkence, sürgün ve katliamı şiddetle kınıyor; şahsım ve üniversitem adına tüm vatandaşlarımızı ve hemşehrilerimizi Arakan’lı Müslümanlara yardım ve duaya davet ediyorum.”