8 ADET TESİSİN TEMELİNİ ATACAKLAR

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın Karaman’da, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından kentte inşa edilecek 120 milyon lira yatırım bedelli 8 adet tesisin temelini atacakları bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada Eroğlu’nun ayrıca programı çerçevesinde Karaman’a yapılması planlanan 115 milyon lira yatırım bedeline sahip 14 müjdeyi açıklayacağı belirtildi.

Açıklamaya göre  Eroğlu ile Elvan 3 Kasım Cuma günü saat 11.00’da Karaman Belediyesi Lütfi Elvan Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek toplu temel atma merasiminde DSİ tarafından inşa edilecek Ermenek Kazancı Barajı ve Sulaması, Sarıveliler Arkbendi Barajı ve Sulaması, Merkez Yılangömü Göleti ve Sulaması, Merkez Taşkale Göleti ve Sulaması, Başyayla Üzümlü Göleti ve Sulaması, Merkez Yollarbaşı Göleti ve Sulaması ile 1 adet taşkın koruma tesisinin temelini atacaklar.

Ayrıca aynı merasimde OGM tarafından ağaçlandırma ve ormancılık projesi adı altında yapılacak 1 adet tesisin de temeli atılacak.

Bakan Eroğlu, düzenlenecek merasimde orman köylülerinin kalkındırılması maksadıyla 8 aileye gelir getirici tür, 9 aileye Orköy sertifikası, 1 kooperatife destekleme ile 2 muhtarlığa yangın söndürme tankeri verecek. Ayrıca badem, ceviz, iğde, zerdali ve ıhlamur fidan türlerinden oluşan toplam 2 bin 500 adet fidanı vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtacak.

Temeli atılacak tesisler ile 10 bin 260 dekar zirai arazi suya kavuşacak. 5 milyon 290 bin metreküp su depolanacak. Ayrıca 2 adet yerleşim yeri ve 550 dekar zirai alan taşkın zararlarından korunacak.

“2017 Yılını Karaman’da Yatırımlarda Hamle Yılı İlan Ettik”

Karaman programı ile ilgili görüşlerine yer verilen Bakan  Eroğlu ise 2017 yılını Karaman’da yatırımlarda hamle yılı ilan ettiklerini belirterek.” Karaman programımız kapsamında Karaman’a 115 milyon liralık 14 müjde vereceğiz. Müjdeler arasında fidan üretimi, bal ormanı, mesire yerleri, orman köylülerine kredi, gelir getirici tür ağaçlandırma faaliyetleri, avlak sahalarında çevre düzenleme çalışmalarının yapılması ile 2 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonunun (OMGİ) kurulumu yer alıyor.” ifadelerini kullandı.