Meydan ve Tapucak Projesi Ne Durumda?

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, kentte devam eden yatırımları ve belediye çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı.

Belediye Encümen Salonu’nda düzenlenen toplantıda Başkan Çalışkan’a başkan yardımcısı Abdullah Bağırgan refakat etti. Toplantıda Karaman’daki ulusal ve yerel basın mensupları bir araya geldi. Kent Meydanı ve Topucak Mahallesinin projeleri hakkında detayı bilgi veren ve açıklamalarda bulunan Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, toplantı sonunda soruları cevapladı.

MEYDAN PROJESİ

Çalışkan; “2005 yılında Meydan Projesi Ali Kantürk’le Başladı, Kamil Uğurlu ile devam etti. Kentsel dönüşüm ilan edildi, ardından mahkemeler başladı. Burada sadece belediye değil, milli eğitim, turiz, özel idare, spor il müdürlüğü gibi ona yakın kurumun arazisi var idi. Bütün bunlar ve istimlak çalışmaları sürecini yaşadık. Geldiğimiz nokta şudur ki 15 aralıkta projemiz ihale edilebilir hale gelecek. muhtemelen nisan ayında temeli atarız”dedi. Proje için 80 Milyon TL harcanacak.

TAPUCAK PROJESİ

Yine eski bir Karaman projesi olan Tapucak Mahallesi Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Çalışkan, projenin Ocak-Şubat aylarında ihale edilebileceğini vurguladı. Uygulamaya esas projemiz hazır.”dedi. Proje için 50 Milyon TL harcanacak.

CUMHUR BAŞKANI GELİYOR

Cumhurbaşkanı’nın yakın zamanda geleceğini söyleyen Ertuğrul Çalışkan ” Cumhurbaşkanı’mızla toplantıdaydık tüm halkımıza selamı var. Bir şehre devlet büyüğü gelirse o şehre hareket gelir. Tam olara tarih belli olmasa da Cumhurbaşkanımızı şehrimizde ağırlamaktan onur duyacağız.”dedi

İLK DÖRTTEYİZ

Ulaşım ve orgazine sanayi bölgesi olarak ender illerden biri Karaman olduğunu söyleyen Çalışkan, şunları aktardı; “Sanayici bir şehiriz. Türkiye’nin ekonomik açısından ilk 15’in içerisinde, organize sanayi büyüklüğü olarak ilk 4’ün içerisinde bir il olarak, Karaman olarak yerli otomobile talibiz. Havalimanımızın ihalesi gerçekleşti. Yüksek hızlı tren ve aynı zamanda yolcu ve yük taşıma kapasitesine ulaşan, Konya’dan Mersin’e ulaşan hattın ihalesi gerçekleşti. Lojistik Merkezi’mizin ihalesi gerçekleşti. Serbest Bölge’miz bakanlar kurulunda. 2.Organize Sanayi yer tespiti gerçekleşti. Mevcut organize sanayi 7 milyondan 11 milyon m2’ye çıktı ve teşvik kapsamlı önemli bir noktada. Bu kadar veriye sahip ender illerden biriyiz.”dedi.

ELEŞTİRİYE AÇIĞIZ DEDİKODUYA KAPALI

Bütün bu çalışmalarımız bir takım işidir diyen Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan: “Bunu biz ekibimizle beraber yaptık. Burada basının da çok katkısını gördük. Yeri geldi eleştirildik yeri geldi övüldük. Eleştiriye açığız ama dedikodulara kapalıyız. “dedi.