AK Parti Karaman 6. Olağan İl Kongresi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan:
“Ülkemizin önünde iki yol var, ya boyun eğeceğiz ya mücadele edeceğiz. Türkiye, ya paryalığa rıza gösterecek ya da bağımsızlığına sıkı sıkıya sarılacaktır. Biz 40 yıllık siyasi hayatımızın her döneminde olduğu gibi bugün de mücadeleyi seçtik”
“Batılı kurum ve kuruluşların teröristlere verdiği destek sadece medya boyutunda da kalmıyor. Hemen her gün terör örgütünün saflarında ölen Batılıların haberleriyle karşılaşıyoruz. Emin olun terörün bu kadar meşrulaştırıldığı, hatta alenen desteklendiği bir başka dönem yoktur”
“Ey ABD, Ey Trump sen bunları görmedin mi? Şu kafeslerin içindeki çocukları görmedin mi? Bunları göre göre, ondan sonra da ‘Dünyanın en güçlü devleti benim…’ Senin her yerin güç olsa ne olacak ya?”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin önünde iki yol var, ya boyun eğeceğiz ya mücadele edeceğiz. Türkiye, ya paryalığa rıza gösterecek ya da bağımsızlığına sıkı sıkıya sarılacaktır. Biz 40 yıllık siyasi hayatımızın her döneminde olduğu gibi bugün de mücadeleyi seçtik.” dedi.

Erdoğan, partisinin Karaman 6. Olağan İl Kongresi’nde, lafa gelince objektifliği kimseye bırakmayan Batı medyasının bölücü teröristlerin cinayetlerini gündeme getirmediğini belirtti.

Teröristlerce göçe zorlanan Suriyelilerin dramlarına tek bir satırın bile ayrılmadığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunu yapmadıkları gibi bir de bu katil sürülerini kendi ülkelerinde pazarlamaya çalışıyorlar. Teröristleri parlatma kervanına son olarak Alman ordusuna ait bir derginin katıldığını gördük.” diye konuştu.

Daha önce de başka dergilerin teröristleri kapak yaptığını anımsatan Erdoğan, “Hatta bir televizyon kanalı Fransız sokaklarındaki reklam panolarını bunların resimleriyle donatmıştı. Batılı kurum ve kuruluşların teröristlere verdiği destek sadece medya boyutunda da kalmıyor. Hemen her gün terör örgütünün saflarında ölen Batılıların haberleriyle karşılaşıyoruz. Emin olun terörün bu kadar meşrulaştırıldığı, hatta alenen desteklendiği bir başka dönem yoktur.” ifadelerini kullandı.

– “Yalanın en güçlü panzehiri hakikatlerdir”

Erdoğan, “Yavuz hırsız ev sahibini bastırır.” atasözünü hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Bunlar da aynaya bakmadan bize çamur atmaya çalışıyorlar ama bu işi öyle beceriksizce öyle pespaye bir şekilde yapıyorlar ki her seferinde ellerine, yüzlerine bulaştırıyorlar. Biz bunların şantajlarına elbette boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Biz bunların yalan ve iftiralarla köşeye sıkıştırma yöntemlerine de asla rıza göstermeyeceğiz. Şunu unutmayın, yalanın en güçlü panzehiri hakikatlerdir.”

Filistin’in işgalinin kronolojisini salondaki dev ekranlara yansıtılan haritalarla anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Filistin ne kadar kalmış? Yüzde 12. Kurt-kuzu bile, kurt böyle bir paylaşım yapmaz.” diye konuştu.

Erdoğan, bu süreçte Birleşmiş Milletler’in bir şey yapmadığına dikkati çekerek, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının ardından yaşanan süreçte “terör devleti İsrail’in askerlerinin” yaptıklarına ilişkin fotoğrafları dev ekranlardan paylaştı.

Anadolu Ajansı (AA) foto muhabiri tarafından çekilen ve gözleri bağlanarak gözaltına alınan Filistinli Fevzi el-Cüneydi’nin fotoğrafının dev ekranlarda yer almasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “20 asker, terörist, Cüneydi’nin ağzını burnunu kırmışlar, gözlerini o bantla kapatmışlar ve sürükleye sürükleye kafesin içine götürüyorlar. Şuraya bak. Demek ki o kadar korkuyorlar ki… 14 yaşındaki genç bunları nasıl korkutuyor anlayın. Ya bu gencin elinde silah yok ama bu gencin imanı var, imanı. Bu genç Allah’ın izniyle, gün ola harman ola, hesabını çok ağır soracak ben bunu biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Down sendromlu bir gencin gözaltına alınışını anlatan bir başka fotoğraf karesine de dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bunlar, down sendromlu çocuklardan bile korktular. Şu hale bak. Ya bu genç, down sendromlu. Bundan bile bunlar korkacak kadar korkak, ürkek, pısırık. İşte İsrail bu. Ey ABD, Ey Trump sen bunları görmedin mi? Şu kafeslerin içindeki çocukları görmedin mi? Bunları göre göre, ondan sonra da ‘Dünyanın en güçlü devleti benim’. Senin her yerin güç olsa ne olacak ya? Elinizde nükleer başlıklı silahlar var. Şu anda ABD tüm dünyaya ne diyor, ‘Nükleer başlıklı silahınız olmayacak’. Peki senin elinde 16 bini aşkın nükleer başlıklı silah var, senin silahlar ne olacak? Sen dünyaya diyorsun ki ‘Bu silahları kaldırın, gömün, yok edin’. Peki sendeki silahlar ne olacak? O duracak, o dursun. Avrupa, diğer ülkeler öyle, peki seninkiler ne olacak? Adalet, bu mu adalet? Onun için kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz, başka bunun lamı cimi yok. Ülkemizin önünde iki yol var, ya boyun eğeceğiz ya mücadele edeceğiz. Türkiye ya paryalığa rıza gösterecek ya da bağımsızlığına sıkı sıkıya sarılacaktır. Biz 40 yıllık siyasi hayatımızın her döneminde olduğu gibi bugün de mücadeleyi seçtik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet yönetmenin dikensiz bir gül bahçesi olmadığını çok iyi bildiklerini belirterek şöyle devam etti:

“Zira bu ülkede millete hizmet etmek, yıllardır milletin kaynaklarıyla kendilerine saadet zinciri kuranlara ‘dur’ demektir. Türkiye’yi büyütmek, iddia ve vizyon sahibi bir ülke yapmak, senelerdir bu ülkenin kaynaklarını sömürenlerin hortumlarını kesmek demektir. Bu hortumları kestiğiniz an elbette birilerinin ayağına basıyorsunuz. Milli ve bağımsız politikalar izlediğiniz zaman senelerdir size emir kipiyle ‘Yat, kalk, otur’ diyenlere siz ne yapıyorsunuz; haddini bil. Bunu dediğiniz için rahatsız oluyorlar.”

– “Merkez Bankasının rezervi 120 milyar dolar civarında dolaşıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 yıl önce Türkiye’nin IMF’ye 23,5 milyar dolar borcunun olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu:

“Davos’ta toplantıdayız. Son toplantım benim Davos’ta. O gün IMF’nin başındaki zata dedim ki ‘Sen ülkeyi mi yöneteceksin, Türkiye’ye verdiğin parayı mı tahsil edeceksin? Biz sana borcumuzu zamanında ödüyor muyuz, ödüyoruz. Sen paranı takip et, Türkiye’de siyaset bana aittir. Türkiye’yi ben yönetirim’. Tabii IMF’nin başındaki memur gitti ama biz yerimizdeyiz Allah’ın izniyle. Sene 2013, IMF’ye borç bitti ve 27,5 milyar dolar Merkez Bankası rezervi vardı. O da şimdi hamdolsun 120 milyar dolar civarında dolaşıyor. Bir ara biz 136 milyar doları bulduk, yine bulacağız. Hiçbir şeye bakmaya gerek yok. Karaman’a bak bunu anla. Artık 15 sene öncesinin Karaman’ı var mı? Nereden nereye geldik.”

Bazı çevrelerin milyarlarca liranın faiz lobileri yerine yatırım, proje ve eser olarak Karamanlılara sunulmasından rahatsızlık duyduğunu dile getiren Erdoğan, “Onlar rahatsız olsa da biz hizmet yolculuğumuza devam edeceğiz. Önümüzdeki 2019 seçimlerini de yeni bir rekorla kazanarak Türkiye’yi büyütmeyi, kardeşliğimizi güçlendirmeyi sürdüreceğiz. İl kongrelerimizde şimdiden 2019 seferinin hazırlıklarını yapıyoruz. Şimdiden kadrolarımızı güncelliyor, yeni isimlerle saflarımızı takviye ediyoruz. AK Parti Karaman İl Kongresi’nin bu açıdan yeni bir dirilişe, yeni bir şahlanışa vesile olmasını diliyorum.” dedi.

– Notlar

Kongrenin gerçekleştirildiği salonda, “Kudüs namustur, sahip çık”, “Mescid-i Aksa’nın duvarlarında yazdığı gibi komutanı Muhammed olan bir ümmet boyun eğmez”, “Ümmetin derdiyle dertlenen bir liderimiz var hamdolsun”, “Dik duran, baş verip baş eğmeyen Başkomutan” yazılı pankartlar dikkati çekti.
Kongreye, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, milletvekilleri, belediye başkanları, MHP Karaman İl Başkanı Oktay Yılmaz da katıldı.