2018 LGS tercih başvurusu nasıl yapılacak

Karaman’da 3600 öğrencinin merakla beklediği gün geldi çattı. 2018 LGS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih süreci başladı. Peki liseye geçiş sistemi tercihleri nasıl yapılır?
Bu sene liseye kayıt olacaklar ne yapmalı? Öğrenci ve velileri yakından ilgilendiren yenilikler ve tercih başvurusu ile ilgili tüm detayları Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu anlattı.

Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu LYS Ortaöğretime Geçiş tercih işlemleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı.

Karaman Valisi Fahri Meral’in Eşleri Zehra Meral Hanımefendi’nin de katıldığı toplantıda  LYS Ortaöğretime Geçiş tercih işlemleri hakkında bilgilendirme yapan Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu gazetecilerin sorularına da cevap verdi.

Konuyla ilgili milli eğitim bünyesinde danışma masasının kurulduğunu söyleyen Kuntoğlu ayrıca her okulda rehberlik öğretmenlerinin 24 saat danışmanlık hizmeti verdiğini ifade etti.

Bu konuda sıkıntı yaşayanların okul müdürlerini de çekinmeden arayabileceklerini vurgulayan Kuttoğlu; İlimiz genelindeki öğrenci ve veliler 02-13 Temmuz arası tercih döneminde destek almak üzere,  öğrencilerin akademik başarısı, psikolojik durumu ve bireysel yönelimleri hangi liseye uygunsa tercihini o yönde yapılması yönünde hizmet vermek üzere oluşturulan tercih danışma masalarımıza başvuru yapabilirler”dedi.

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sisteminin tamamen değiştirilmesi sonucu ilk defa uygulanacak olmasından dolayı önemine dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu konuşmasında; “2018-2019 eğitim-öğretim yılında lise birinci sınıfa başlayacak öğrencilerimizin yerleştirilme işlemleri ilk defa uygulanacak.. Velilerimizi ve öğrencilerimizi işlemlerle ilgili sağlıklı bir bilgilendirme yaparak en iyi şekilde yönlendirme yapmak istiyoruz.

Yeni sistem bakanlığımız tarafından tüm yönleri ile eksiksiz bir şekilde tasarlandı. 2017-2018 eğitim öğretim yılı boyunca çalışmalar bakanlığımızca yapılarak eğitimleri verildi. Amacımız tercih dönemi boyunca sınava giren yaklaşık 3600 öğrencimizi istekleri doğrultusunda ortaöğretim kurumlarına yerleşmelerini sağlamaktır.” dedi.

TERCİHLER NE ZAMAN BİTECEK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB), adrese dayalı sistemle liselere yerleştirme tercihleriyle sınavla öğrenci alacak liselere yerleştirme tercihleri ve pansiyonlu okullara tercihler, aynı anda 2 Temmuz başlayıp – 13 Temmuz tarihinde bitecek.

2018 LGS TERCİH KILAVUZU AÇIKLANDI!

Bu yıl ilk kez yapılan LGS sınavına giren öğrenciler için tercih kılavuzuna erişim odsgm.meb.gov.tr adresinden sağlanabilecek. Ortaöğretim son sınıf olan 8. sınıfı başarı ile tamamlayan öğrenciler tercih yapacaklar.

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

LGS sınavına katılım sağlayan öğrenciler için merkezi yerleştirme, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Yerel yerleştirme ise okulların türü, okulların kontenjanı, ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokulları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacak.

Merkezi sınava girmeyen öğrencilerin ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercihleri alınacak. Öğrenciler, merkezi sınav puanı, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta toplam 15 tercih yapabilecek. İlk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapacaklar. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk üç okulu kayıt alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla beş okul tercihinde bulunabilecekler.

Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla üç okul seçilebilecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak ekrandan en fazla beş, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla beş okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı bilgilere göre; 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak ve 18 Ocak 2019 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 21 Ocak 2019 – 1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayıp 14 Haziran 2019 Cuma sona erecek.

Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5’inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9’uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrencilerin uyum eğitimi 10-14 Eylül 2018’de yapılacak.