Türk bulguru ile Filipinler’de altın madalya kazandı

Filipinler Manile’de dünyanın en etkili ve en büyük iki gıda fuarından biri olan WOFEX – World Food Expo’ya katılan Duru Bulgur, Türk bulgurunu Filipinliler’e ve dünyanın birçok ülkesinden katılımcılara tattırdı. Duru Bulgur ürünü ile Culinary Cup’a katılan bir yarışmacı Filipinler’de altın madalya kazandı.

Bu yıl Ağustos ayında 18. kez kapılarını açan WOFEX – World Food Expo’ya 3. kez katılan Duru Bulgur, İspanya’dan Amerika’ya, Güney Kore’den Filipinlere dünyanın bambaşka ülkelerinden ve kültürlerinden ziyaretçilere Türk bulgurunu tanıttı. Tadım etkinliklerinin yanı sıra fuarda Cooking Show, Kitchen Theather ve Culinary Cup gibi dikkat çeken etkinlikler, seminerler, Chef Talks ve Book launch gibi farklı aktiviteler de düzenlendi. Duru Bulgur ile Culinary Cup’a katılan bir yarışmacı Filipinler’de altın madalya kazandı.

Paketli bulgurun %85’ini 51 ülkeye ihraç ediyor

Paketli bulgurun %85’ini 51 ülkeye kendi markasıyla ihraç eden ve 2017’de 17 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Duru Bulgur’un Filipinlerde de 3 ana ürünü tüketiciye ulaşıyor. Bunlar; Başbaşı Bulgur, Pilavlık Bulgur ve Köftelik Bulgur. WOFEX – World Food Expo fuarında da bu ürünler, farklı kültürden ve coğrafyalardan lezzet severlere ve profesyonellere tanıtıldı. Mantarlı, sebzeli, tavuklu, kıymalı, baharatlı, balıklı, mısırlı, domatesli, bezelyeli, kuş üzümlü içli ve şehriyeli bulgur pilavı ile bulgurlu meyve salatası, kısır, tabouleh Lübnan salatası, hindi etli, dana etli bulgur köfte, mısır usulü bulgur tatlısı gibi Türk ve dünya mutfağının vazgeçilmez lezzetleri ikram edildi.

Fuara 445 firma katıldı

Fuarda Türkiye’nin önde gelen bulgur ihracatçılarından Duru Bulgur ile birlikte toplam 445 firma yer aldı. Ağırlıklı olarak ABD, İspanya, Güney Kore ve Filipinler’den katılımcılar, hazır yemek servisleri, aşçılar, aşçılık okulları, karar vericiler, distribütörler, girişimciler, ihracatçılar, gıda üreticileri, gıda işleyicileri, toptancılar, perakendeciler, ithalatçılar, satın almacılar ve Horeca sektöründen profesyoneller katılım gösterdi. Fuar ziyaretçileri ise ticaretle uğraşan ve Horeca sektöründe faaliyet gösteren, sektörlerinin önde gelen marka temsilcileri ve farklı ürün, farklı lezzet arayan profesyonellerden oluştu.

Tük bulgurunu dünyaya tanıtma misyonunu üstlendi

Türkiye’nin milli ürünü bulgurun dünyaya tanıtılması misyonunu üstlenen Duru Bulgur, dünyanın bu büyük iki gıda fuarı olan WOFEX ve MAFEX’e her yıl katılıyor. Firma bugün yurtiçinde 20 bin noktaya dağıtım yapıyor, 51 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. 380 çalışanı, 3 bulgur fabrikası ve 2 adet bakliyat eleme ve paketleme tesisi bulunuyor. 2016 yılında 10 milyon dolar tutarında üçüncü bulgur fabrika yatırımını yaparak bulgur üretim kapasitesini günlük 250 tona çıkardı. Hâlihazırda 16 çeşit bulgurla en fazla bulgur çeşidine sahip. Toplam buğday stok kapasitesini de 120 bin tona yükseltti. Türkiye pazarında Nielsen raporlarına göre tüm ürün grupları ile lider firma. Bütün bu gelişmeler ülke ekonomisi ve Türkiye’nin dış pazarlarda daha etkin varlık göstermesi adına büyük bir başarının ve gelişimin göstergesi.