Yörklerin serüveni başladı

Bin yıllık geleneği devam ettiren son yörük aşiretleri yine yollara düştü.

Her yıl sahil bölgelerinden gelip Mut – Karaman güzergahından geçerek Beyşehir'e kadar uzanan göç yolunu arşınlıyorlar. Bu yılda yine yola çıkan yörükler binlerce yıldır olduğu gibi yine develeri ve keçileri ile yollara düştüler.

Serdengeçti bir şiirinde “Bin yıl oldu toprağına basalı.” der. Orta Asya’dan göç eden Yörük-Türkmen toplulukları Anadolu’ya ayak basalı bin yıla yakın bir zaman olmuştur. Bin yıllık göç, bin yıllık devinimdir Toros Yörüklerinin yaşamı. Suyun buharlaşması gibi bahar ve yaz aylarında dağ doruklarına ağarlar. Kışın ise aşağılara, ovalara, deniz kenarına yağarlar. Deve, at, eşeksırtında taşınan, “çuvallara doldurulmuş bir yaşamdır” onlarınki.

Bir yıl boyunca, hatta onların deyişiyle “yıl on iki ay” iki büyük göç yaparlar. Biri yayladan sahile güzün yapılan, diğeri ise baharın sahilden yaylaya yapılan göçtür. Yörükler göçüp kondukları yere ve bu göçme mesafesine “konak” derler.

Sarıkeçililer hayatın kiracısıdırlar. Birçok Yörük’ün dikili bir ağacı yoktur. Kendilerine ait bir karış bile toprakları yoktur çoğunun. Yaz-kış yurt, otlak tutarlar. Sürülerinin bakımı için hâliyle dağ bayır dolaşırlar. Bu durum da çocuklarının büyük çoğunluğunun temel eğitimden yoksun kalmasına yol açar.

Haber: Abdulkadir Ak