Karaman Müftülüğü ve Milli Eğitim Arasında İş Birliği

Öğrencilerin Hafızlık Eğitimi İçin İl Müftülüğü İle İş Birliği Protokolü İmzalandı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında öğrencilerin hafızlık eğitimine katkı sağlamak ve ortak çalışmalar yürütmek amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan ve İl Müftüsü Muhammet Lutfi Ketenci, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde “Okul-Kur'an Kursu İş Birliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Protokolü”nü imzaladılar.

İmzalanan protokol ile örgün ve yaygın eğitim kapsamındaki din eğitimi ve öğretimi faaliyetlerinde, İl Milli Eğitim ve İl Müftülüğü iş birliği çerçevesinde, örgün eğitime devam eden ve aynı zamanda hafızlık yapmak isteyen öğrencilerin, haftalık eğitimi ile hafızlık sonrası eğitim öğretim süreçlerinin etkin, verimli, sistematik bir şekilde gerçekleştirilmesi, mesleki,  akademik, sosyal, kültürel, sportif ve ahlaki gelişimlerinin desteklenmesi amaçlamaktadır. 

Protokolle, hafızlık eğitiminin ortaokul düzeyinde yapılması, öğrencilerin hafızlık eğitimi için ilgi, istidat ve kabiliyeti olanlar arasından seçilmesi, hafızlığa 5. sınıfta başlanması 6. sınıfta tamamlanıp 7. ve 8. sınıflarda pekiştirilmesi, öğrencilerin okul ortamından ailesinden sosyal çevreden uzak kalmadan örgün eğitimden azami düzeyde yararlanarak hafızlık eğitimi alması ve öğrencilerin akademik öğrenme açısından velilerin beklentilerinin karşılanması hedeflenmektedir. 

Protokole göre İl Müftülüğü, Karaman Hafız İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleştirilecek faaliyetlerde iş birliği yaparak gerekli desteği sağlayacak. Öğrencilerin hafızlık sürecinde talep olması halinde Kuran Kurslarında yatılı olarak eğitim görmelerine imkân sağlanacak. İmzalanan protokol çerçevesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise proje kapsamında okul müdürlükleri aracılığıyla öğrenci ve velilere yönelik tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları yapacak.  

Protokol imza töreni, her iki tarafın hayırlı olması dilekleriyle son buldu.