Karaman’da alınan trafik tedbirleri

Mayıs ayının ilk Cumartesi günü “Karayolu Trafik Güvenliği Günü” bunu takip eden hafta ise “Karayolları Trafik Haftası” olarak kutlanıyor.

Bu kapsamda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren Koronavirüs (Covit-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu temin edebilmek, sosyal mesafeyi korumak ve yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla İçişleri Bakanlığımızca Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri ile Cumhurbaşkanının talimatları doğrultusunda pek çok tedbir hayata geçirildi.

Trafik meselesiyle ilgili olarak 2011 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğü ve yönlendirmesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve öncelikli hedef olarak trafik kazalarındaki can kayıplarını % 50 oranında azaltmayı hedefleyen Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı esas itibarıyla ülkemizde bu meselenin çözümüne dönük yeni bir yaklaşımın da ilk adımı olmuştur. 

2017 yılında yayınlanan Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi ise bu plan dâhilinde atılacak yeni  somut adımların, yeni tedbir ve stratejilerin tarif edildiği güncel bir yol haritası olmuştur. Bu bağlamda denetim, toplumsal farkındalık, kapasite arttırımı ve eğitim gibi stratejiler belirlenmiştir.

Karaman'da Trafik Tedbirleri

Karaman Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklama; 

“Bakanlığımızın trafik uygulamalarıyla birlikte Karaman Valiliği olarak “Kırmızı Düdük”, “Kemerin Ses Getirsin”, “Bu Yolda Hep Birlikteyiz” gibi kampanyalar gerçekleştirilerek ve özellikle çocuklarımızın bu kampanyalara katılması, aynı zamanda sürükleyici olmaları hedeflenerek ilimizde başarıyla yürütülmesi sağlanmıştır. 

2019 Yılı Yaya Öncelikli Trafik anlayışına geçiş yılı olmuştur. 2018 Ekim ayında, Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. maddesinde yapılan değişiklikle bu yeni yaklaşım “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla bir kampanya halinde duyurularak uygulamaya konulmuştur. Uygulamanın başladığı ilk bir yıllık periyotta ülkemiz genelinde yaya ölümlerinde %22’lik bir azalış sağlanarak ilk yıl için yaya ölümleri 495’ten 385’e indirilmiştir.

Uluslararası bir standart olan 100 Bin Kişi Başına Trafik Kazalarındaki Can Kaybı’nda dünya ortalaması 18, Avrupa Birliği ortalaması 5, ABD’de 11.4, Fransa’da 4.85, Almanya’da 3.96’dır. Ülkemizde bu rakam, 2015’te 9.6 iken 2019 sonu itibarıyla 6.5’e gerilemiştir. Özellikle 2018-2019 arasında ölümlü kaza sayısındaki % 22.4’lük, olay yeri can kaybındaki %25.1’lik azalış, dünyada örneği görülemeyecek ölçüde hızlı bir düşüş sağlanmıştır.

Karaman olarak bakanlığımızın belirlediği hedefler doğrultusunda trafikteki yeni hedefimiz ölümlü kazalarda ve yaralanmalı kazalardaki kayıpları en aza indirmek için; Polis – Jandarma ortak denetimleri, Maket Trafik Ekibi uygulaması, bayram özel denetimleri, hedef planlı denetimler, kazaların yoğun olduğu yer ve saatlere dönük nokta denetimler, yüz yüze denetimlerin arttırılması çalışmaları da titizlikle takip edilecektir. Bunun yanı sıra seyir halinde cep telefonu kullanımı ve emniyet kemeri kullanımına ilişkin denetim ve farkındalık çalışmalarımız da kesintisiz sürecektir. 

Bu nedenle 2 – 8 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikler kapsamında “Trafikte Her Yıl Daha İyiye” ve “Evdeyim Ama Trafik Kuralları Aklımda” temalarının işlendiği hafta çerçevesinde Vali Fahri Meral,  insan hayatının her şeyden önemli olduğunu belirterek, bu yıl düzenlenecek etkinliklerin yaşanan covid-19 salgını nedeniyle geçtiğimiz yıllara göre daha farklı olacağını ve bu nedenle zorunlu nedenlerden dolayı yola çıkmak zorunda kalan vatandaşlardan emniyet kemeri kullanımı başta olmak üzere, hız kuralları ve genel trafik kurallarına uymaları, sürüş esnasında cep telefonu kullanmamaları konusunda uyarılarda bulunarak, sosyal mesafeye ve maske kullanımı kurallarına dikkat etmelerinin önem arz ettiğini belirtti.

Trafik haftasında, toplum olarak trafik konusundaki duyarlılığın artacağına olan inancını belirten Vali Fahri Meral, tüm vatandaşlarımızın ve görevlilerimizin ‘Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve Trafik Haftası’nı kutlayarak kazasız ve sağlıklı günler diledi.”